Šiaulių Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo parapija
Ligonių patepimo sakramentas — tai ženklas, per kurį Bažnyčia prašo Viešpaties, kad Jis sustiprintų sunkiai sergančio ligonio kūną ir dvasią, augintų ne tik ligonio, bet ir jo artimųjų bei slaugytojų pasitikėjimą Dievo valia, pašventintų kančią, grąžintų sveikatą.
Kodėl sunkiau sergančiam tikinčiajam reikia priimti Ligonių patepimo sakramentą?
Turbūt kiekvienam iš mūsų teko lankyti sergantį žmogų ar patiems sirgti.Liga gali paliesti mūsų kūną, protą ar sielą, ji gali sukelti didelius skausmus, sunkią negalią, palikti pasekmes ir netgi vesti į mirtį. Liga kelia žmogui pavojų, todėl pirmoji jo reakcija būna pyktis, pasipriešinimas tai situacijai ir tuo pačiu Dievui. Kartais dėl ligos Dievui priekaištaujame ar net kaltiname Jį.
Sunkiai sergančiam žmogui būtina Dievo pagalba ir malonė, kad ligos prislėgtas žmogus nenusimintų, nepasiduotų nevilčiai, neužgesintų tikėjimo. Ligonių patepimo sakramentu pats Kristus aplanko ir sustiprina sergantį savo brolį. Savo kančia ir mirtimi ant kryžiaus Kristus suteikė kančiai naują prasmę: dabar ji gali padaryti mus panašius į Viešpatį ir suvienyti su Jo kančia, gelbėjančia visą pasaulį.
Kristaus išgyventas kančios, apleidimo, vienatvės laikas pašventina ir kiekvieno krikščionio skausmo akimirkas. krikščionis išpažįsta, kad Kristus savo kančia pašventino pasaulį. Šioje misijoje dalyvauja ir ligos kamuojamas krikščionis. Tačiau Kristus per Bažnyčią šio žmogaus nepalieka vienišo, per Ligonių patepimo sakramentą stiprina bei guodžia.
„Kas nors pas jus serga? Tepasikviečia Bažnyčios vyresniuosius, ir jie tesimeldžia už jį, patepdami aliejumi Viešpaties vardu. Tikėjimo malda išgelbės ligonį, ir Viešpats jį pakels, o jeigu jis būtų nusikaltęs, jam bus atleista“ (Jok 5,14—15).
Bažnyčios pašventintas ir atsiųstas kunigas meldžiasi už ligonį, jo artimuosius, slaugytojus ir už visus kenčiančius, uždeda sergančiajam rankas ant galvos ir jo kaktą bei rankas patepa Ligonių aliejumi katedroje vyskupo pašventintu Didįjį Ketvirtadienį. Taip Bažnyčia vykdo Kristaus žodžius, kuriais Jis kvietė lankyti ligonius ir juos stiprinti. Ligonių sakramento teikimu akivaizdžiai parodomas Bažnyčios rūpestis ligoniais, senais žmonėmis, kad Viešpats yra su jais ir bendruomenei rūpi kenčiantys žmonės.
Kam teikiamas šis sakramentas?
Patepimas yra teikiamas pakrikštytiems tikintiesiems, kurie sunkiai serga arba jų sveikata silpnėja dėl senatvės. Sakramentas gali būti teikiamas pakartotinai, jei po matomo pagerėjimo ligonio būklė vėl pablogėjo. Kai sergančio krikščionio būklė nesikeičia praėjus bent metams šį sakramentą galima vėl teikti.
Visada galima priimti šį Sakramentą prieš sudėtingesnę operaciją, o sergantiems vaikams galima teikti tada, kai jie suvokia šio Sakramento esmę ir naudą. Tiems ligoniams, kurie yra praradę sąmonę, Ligonių patepimas yra teikiamas, jei jie prieš sąmonės praradimą šio patarnavimo prašė arba numanoma, kad to prašytų. Jeigu sunkiai sergantis tikintysis jau yra miręs — Ligonių patepimo sakramentas neteikiamas. Kai abejojama ar ligonis tikrai yra miręs, patepimas teikiamas sąlyginai.
Šiaulių Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo parapijos bažnyčioje Ligonių patepimo sakramentas teikiamas parapijoje gyvenantiems, šioje teritorijoje esančiose ligoninėse besigydantiems sunkiai sergantiems ligoniams, kai jie to prašo arba pageidaujant jų artimiesiems. Dėl sakramento priėmimo reikia iš anksto susitarti raštinėje.
Ligonių patepimo sakramento pasekmės
Būtina žinoti
Namuose laukiant kunigo, kuris sergančiam Jūsų šeimos nariui suteiks Ligonių patepimo sakramentą, reikia pasiruošti:
Ligonių patepimo sakramento simboliai
Malda ligonis pavedamas kenčiančiam ir visas ligas nugalėjusiam Dievui.Rankų uždėjimas — tai Šventosios Dvasios galios perdavimo, pastiprinimo ženklas.Patepimas Ligonių aliejumi — sustiprina Krikštu pateptą krikščionį kovoje su liga, skausmu, išbandymais, primena išrinkimą, paskyrimą būti Dievo karalystės dalyviu.
Kas gali teikti šį sakramentą?
Ligonių patepimo sakramentą teikia tik kunigo šventimus turintis dvasininkas, išklausęs ligonio išpažinties ir pasirengęs sergančiam žmogui teikti Šv. Komuniją.